Gaz ziemny, pomimo swojej przyjazności dla środowiska w porównaniu z węglem i ropą naftową, nie jest całkowicie nieszkodliwy dla środowiska. Jego spalanie powoduje emisję dwutlenku węgla (CO2), który jest jednym z głównych gazów cieplarnianych przyczyniających się do globalnego ocieplenia. W ostatnich dziesięcioleciach społeczność globalna aktywnie pracowała nad znalezieniem rozwiązań minimalizujących wpływ emisji CO2.
Jednym z rozwiązań jest poprawa efektywności energetycznej instalacji gazowych. Nowoczesne technologie mogą znacznie zmniejszyć zużycie gazu przy jednoczesnym zachowaniu wydajności gazu, co pomaga zmniejszyć emisję. Wprowadzenie układów kogeneracyjnych, które jednocześnie wytwarzają energię elektryczną i ciepło, to kolejne skuteczne rozwiązanie poprawiające ogólną efektywność energetyczną i ograniczające emisję dwutlenku węgla.
Ponadto w celu zwalczania problemów środowiskowych proponuje się przejście na czystsze źródła energii, takie jak biogaz lub wodór. Biogaz można wytwarzać z odpadów organicznych, a jego wykorzystanie nie tylko sprzyja recyklingowi odpadów, ale także zmniejsza emisję metanu, silnego gazu cieplarnianego.
Z kolei przejście na technologię wodorową może stać się w przyszłości kluczowym rozwiązaniem dla industrializacji i energetyki. Wodór wytwarzany przy użyciu energii odnawialnej powoduje zerową emisję dwutlenku węgla, co czyni go idealnym rozwiązaniem zapewniającym długoterminowy zrównoważony rozwój środowiska.
Konsultować